Olgierd Łukaszewicz w kinie Grajfka

Copy of 760px × 446px – Untitled Design (2)

14 marca godz. 18:00 „Perła w koronie” reż. Kazimierz Kutz, Polska, 1971
dramat, obyczajowy

II część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Akcja rozgrywa się w połowie lat trzydziestych.
Film opowiada o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, splecionej z historią zwycięskiej walki strajkowej polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni przeznaczonej do likwidacji.

Cena biletu: 5 PLN/ os.

Kup bilet

 

15 marca godz. 18:00 „Sól ziemi czarnej” reż. Kazimierz Kutz, Polska, 1969
dramat historyczny, obyczajowy

Film, poprzez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących o wolność, opowiada o II powstaniu śląskim z 1920 roku. Kutz pokazuje plebejski charakter powstańczego zrywu oraz takież cechy górnośląskiej kultury (bracia idą do powstania, jakby szli na szychtę w kopalni). Tragizm miesza się w filmie z elementami komediowymi i szczególnym, regionalnym humorem.
Nagrody:
1975 -Nagroda Specjalna Wyróżnienie III- go stopnia Kazimierz Kutz za „twórcze ukazanie nurtu plebejskiego polskich wojen wyzwoleńczych, za odkrycie dla tematyki filmowej piękna regionu śląskiego, za indywidualny styl i wysokie walory artystyczne”
1970 – Złote Grono – Najlepszy film Kazimierz Kutz Nagroda za „nowe, zdecydowanie odbiegające od dotychczas prezentowanych ukazanie autentycznego patriotyzmu jak i polskości ludu śląskiego oraz za wybitne walory artystyczne, a w szczególności za piękno obrazu i dramaturgię filmu oraz jego komunikatywność,
Najlepsza scenografia Bolesław Kamykowski
Najlepsze zdjęcia barwne Wiesław Zdort
Najlepszy scenariusz Kazimierz Kutz

Cena biletu: 5 PLN/ os.

Kup bilet

 

16 marca godz. 18:00 „Brzezina” reż. Andrzej Wajda, Polska, 1970
psychologiczny

Polska prowincja lat 20. XX. Rytm życia niedawno owdowiałego leśniczego Bolesława zakłóca niespodziewana wizyta jego młodszego brata Stasia. I choć chory na gruźlicę Staś przyjechał tu, by umrzeć, więcej w nim witalności niż w silnym i zdrowym Bolesławie. A kiedy nadejdzie kres, jego odejście stanie się dla starszego brata rodzajem katharsis: pozwoli pogodzić się ze stratą żony i odzyskać duchową siłę.
Kameralna, uniwersalna opowieść. Eros i Tanatos, Iwaszkiewicz i Malczewski, nieuchronność ludzkiego losu i piękno przyrody w mistrzowskim obiektywie Zygmunta Samosiuka.

Cena biletu: 5 PLN/ os.

arrow